Aktualności

Wybierz A2L - ekologiczne rozwiązania

21 wrzesień 2020

Wybierz A2L - ekologiczne rozwiązania

Termostatyczne zawory rozprężne typu T2 i TE2 marki Danfoss, które cieszą się wysokim zaufaniem w branży HVACR, zakończyły rygorystyczny proces kwalifikujący do użytkowania z trzema czynnikami chłodniczymi o bardzo niskim współczynniku GWP, należącymi do grupy bezpieczeństwa A2L (lekko palne): R454C, R455A oraz R1234yf.

Firma Danfoss nie ustaje w niesieniu instalatorom pomocy w procesie przechodzenia na nowe czynniki chłodnicze. Wspomniane zawory, to tylko dwie pozycje z szerokiego asortymentu znanych elementów wyposażenia chłodniczego marki Danfoss, które dostosowano do pracy z czynnikami grupy A2L, w odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów chcących korzystać z alternatywnych wobec R404A i R134a czynników chłodniczych o bardzo niskim współczynniku GWP.

Firma Danfoss opracowała i zoptymalizowała nowe wersje zaworu T2 pod kątem właściwości lekko palnych czynników chłodniczych R454C, R455A i R1234yf, a także dostosowując ich konstrukcję do dodatkowych wymogów bezpieczeństwa.

Każdy element przechodzi starannie zaplanowane próby i podlega koniecznym modyfikacjom w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa i łatwości obsługi przez instalatorów i spełnienia kluczowych wymogów takich przepisów, jak dyrektywa o urządzeniach ciśnieniowych (PED).

Działania te obejmowały:

  • testy zgodności materiałowej dla tworzyw sztucznych i materiałów konstrukcyjnych mających kontakt z czynnikiem chłodniczym i olejem;
  • Optymalizację napełnienia czujników pod kątem ciśnienia i temperatury różnych czynników chłodniczych.